for EFL teachers / in Polish · 15 kwietnia 2018

Debaty, debaty, debaty…

Dzisiaj:

  • o tym jak przygotować się do debat,
  • kolejne turnieje debatanckie na horyzoncie,
  • podsumowanie Muszkieterów Słowa,

Sezon na debaty w języku angielskim trwa. W tym roku zachęcałem nauczycieli i uczniów do przemawiania publicznego i debatowania. Zaczęliśmy juz na jesieni 2017 serią warsztatów prowadzonych przeze mnie, Monikę Izbaner z Muszkieterów Słowa Bydgoszcz i Michała Kruszyńskiego z warszawskiego Nowego Głosu.

Kilku warszawskim szkołom udało sie zorganizować sparingi i wyszkolić  chyba pierwszy w  Warszawie rocznik młodych debatantów (tych debatujących po angielsku rzecz jasna).

9 marca Monika Izbaner z VI LO w Bydgoszczy i Krzysztof  Hyżyk z Fundacji Nota zbędne raz jeszcze zaprosili na warsztaty do Bydgoszczy, a 6 kwietnia miałem ogromną przyjemność odwiedzić starych znajomych i obejrzeć zmagania debatanckich drużyn z Bydgoszczy, Gdańska i Warszawy. Trochę to smutne, że z ogromnej Warszawy do Bydgoszczy dotarła tylko drużyna z mojego ukochanego Czackiego. Muszę przyznać, że nie doceniałem swojej drużyny. Spisali się wyśmienicie, mimo, że Janek i Michał K. debatowali po raz pierwszy.

Drugie miejsce to wielki zaszczyt i teraz statuetka III edycji Muszkieterów Słowa zdobi korytarz Liceum na Polnej w Warszawie.

Mój Dream Team ma ogromny potencjał i mam nadzieję, że jeszcze kilka razy w tym sezonie pokaże swoją klasę.

A co jeszcze w tym sezonie? 27 kwietnia rozpoczynają się Polish Schools Debating Championships. Debaty te, rozgrywane w formule parlamentarnej odbędą się na terenie Sejmu RP i będą eliminacjami do rozgrywek światowych. Więcej na stronie www.psdc.edu.pl.

Co dalej? W trakcie kongresu PASE, w sobotę 11 maja Liceum Czackiego zmierzy się z reprezentacją VI LO z Bydgoszczy. 

24 maja zapraszam do LO im. T. Czackiego  na eliminacje do 4 już edycji Konkursu Krasomówczego organizowanego przez Stowarzyszenie Anglistów IATEFL Polska. W tym roku temat  pięciomintowego przemówienia to Will Technology Be The Future? Więcej informacj: www.bit.ly/PublicSpeakingContest2018

Dwa następne dni to święto debatowania po angielsku w Warszawie. Zaprosimy do warszawskiej edycji Muszkieterów Słowa 8 drużyn. Pierwszy dzień – piątek 25 maja to etap drużynowy – odbędzie się w Czackim, na Polnej 5, a sobota 26 maja półfinały i finał w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń na ulica Starej 4. WiEęcej informacji Ew osobnym poście i na stronie FB https://m.facebook.com/muszkieterowie.slowa.warszawa/

Czy to już koniec do wakacji? NIE!!

 

Podobnie jak w latach ubiegłych  z utęsknieniem wyczekujemy kolejnej edycji prestiżowego projektu ‘European Youth Debating Competition (realizowanego w tym roku 9 krajach Unii Europejskiej przez stowarzyszenie PlasticsEurope wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Petrochemikaliów EPCA.) W tym roku młodzież dyskutować będzie na temat:

„Living, learning, working and moving in Smart Cities of the future: with or without plastics and petrochemicals?”

Życie, nauka, praca i przemieszczanie się w inteligentnych miastach przyszłości – z udziałem petrochemii i tworzyw sztucznych czy bez?

 Pierwszy etap – debata krajowa odbędzie się 7 czerwca w Warszawie, na Wydziale Chemicznych Politechniki Warszawskiej. Zwycięzcy debaty krajowej wezmą udział w europejskim finale w Wiedniu w październiku 2018.

Konkurs ma charakter dwujęzyczny – szkolenie po angielsku, debata po polsku (angielski dozwolony), finał po angielsku – toteż uczniowie powinni znać ten język na poziomie komunikacyjnym.

i to tyle…na razie, w następnym wpisie trochę o stronach internetowych z których można czerpać inspirację do cwiczen i samych debat.