for students / in Polish · 3 lutego 2015

Aleksander Lubina – Języki bez belfra

ORE zachęca do zapoznania się ze świeżą publikacją. Zapoznałem się i też polecam!

Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z firmą Think Global – wydawcą e-booka z przyjemnością udostępnia wszystkim uczącym się językƒƒƒów obcych publikację autorstwa Aleksandra Lubiny €žJęzyki bez belfra€. Jak poprawić nasze kompetencje językowe? Nauka w szkole i kursy językowe nie wystarczą, trzeba jeszcze stosować proste ćwiczenia i reguły proponuje autor poradnika i doświadczony nauczyciel język󃃃ƒƒƒw obcych.

Nazwisko autora to już rekomendacja. Znany z bezkompromisowego, rzeczowego i pozbawionego teoretycznych dywagacji języka, odwieczny krytyk olimpiad językowych w bardzo prosty sposób tłumaczy i przypomina jak dojść do upragnionego celu! Niby wszystko jest jasne i znane, ale praktyczne porady, schludnie i w zwięzły sposób  opisane zapadają w pamięć. Ja najbardziej wziąłem sobie do serca zachętę do zadbania o język ojczysty. Siła przyzwyczajenia do skrótowego, niedbałego języka jest wielka. Na pewno przez długi czas będę baczniej przyglądał się nie tylko swojemu angielskiemu ale też i ojczystemu językowi. Może to czas, aby w planie rozwoju uwzględnić inny język. Nie wiem,kiedy miałbym się go uczyć, ale może warto spróbować.

Tak czy inaczej, poradnik Lubiny to konkretna pozycja odpowiadająca na pytanie ucznia/ studenta/ kursanta: „Ale jak ja właściwie mam się uczyć?”. Żałuję, że ja nie napisałem tak rozległego, szczegółowego ale i prostego w odbiorze podręcznika.

Publikację w pdf i epub znajdziecie na stronach Biblioteki Cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji:  http://www.bc.ore.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=712