Blog / for EFL teachers / in Polish · 12 października 2017

Do less to achieve more!

• We’re going thru changes – Ozzy Osborne
  • Pantha rei – Heraclitus
  • Let’s TWIST again! – Chubby Checker

Kolejny rok szkolny i po raz kolejny inaczej.

Kiedyś wykorzystywałem tysiąc technik na jednej lekcji. Chciałem oszołomić uczniów. Nie mogli się nudzić ani przez chwilę. Tak bardzo pragnąłem wykoszystać Ich potencjał. Ale wkrótce zmieniłem się w zbieracza. Chyba wszyscy jesteśmy zbieraczami. Handoutów. Kserówek. Pomysłów. Technik.

Zbieracz edukacyjnych trendów to jedna z dobrych wielu  osobowości nauczyciela. Chociaż bez refleksji i zastanowienia może się przemienić w obsesję na punkcie nowych rzeczy, które można zrobić na zajęciach. Takie wypróbowanie podejść i technik jest, moim zdaniem, całkiem nienajgorszym sposobem dbania o warsztat.

Od razu i w praktyce wiesz, co działa i z jaką grupą, i na jakim poziomie. Ale potrzeba tej refleksyjnej osobowości i krytycznego przefiltrowania, co warto, a co jest tylko wydmuszką..

Cieszę się, gdy przychodzi listopad, bo wiem, że zbliża się TWIST. Takie miejsce, gdzie można znaleźć wartościowe pomysły ubrane w nispotykaną gdzie indziej Formułę.

Tutaj zawsze jest spokojniej, więcej czasu na przetrawienie. Na doświadczanie zmian i refleksję nad nimi. I cieszę się także, że w tym roku TWIST to „Do LESS to achieve MORE”, bo tego mi bardzo potrzeba.

Fajnie będzie spotkać się z ludźmi, którzy czują podobnie.